11. Edremit (Zeytinli) Pir Sultan Abdal Anma Etkinliğinin açılışı Dede Şahin Kurucan’ın uyandırdığı çerağ ile yapıldı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde geleneksel olarak yapılan Pir Sultan Abdal Anma Etkinliğinin 11’ncisi başladı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Edremit Şubesi tarafından yapılan etkinliğin açılışında Dede Şahin Kurucan, çerağ uyandı.

“ASİMİLE EDEN ARAÇLAR KULLANILMAKTADIR”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan PSAKD Edremit Şube Başkanı Sebahat Aydoğan Nalbantoğlu, toplum olarak eşit yurttaşlık konusunda mücadelenin sürdüğüne vurgu yaptı. Nalbantoğlu, hükümetin Alevi sorununun çözümünde samimi olmadığını da ifade ederek şu konuşmayı yaptı:

“Geçmişten bugüne kadar adaletsizliğe, baskıya, her türlü asimilasyona karşı bu yolda durmadan, mücadeleden vazgeçmeden her türlü engellere, zulme ve katliamlara karşı eşit yurttaşlık mücadelemiz devam etmektedir. Bugün içerisinden geçtiğimiz dönem geçmişte yaşadıklarımızdan farklı değildir. Yıllardır mücadelesini sürdürdüğümüz eşit yurttaşlık talebimiz bugün daha fazla talep edilmesi gereken yerde durmaktadır.

Saldırı tek parça değildir. Kapsamlı ve bütünlüklü bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bize gösterilen ve hedeflenen aynı şeyler değildir. Bir yandan elektrik parası, Alevi Daire Başkanlığı gibi görünürde bize ait değerler kullanılırken özünde ise inancımızı yok sayan asimile eden kimi araçlar kullanılmaktadır. Bu nedenle eşit yurttaşlık mücadelemiz ne elektrik bedeli ne de dedelere verilen maaş karşılığı değildir.”

Program, ‘Doğada, yaşamda, inançta eşitsizlik’ paneli ve ardından müzik dinletileri ile devam edecek.

PİRHA/BALIKESİR

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top