Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Döşemealtı Şubesi aşure lokması paylaştı. Burada yapılan konuşmalarda Aleviler üzerinde uygulanmak istenen asimilasyon politikalarına tepki gösterildi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, demokratik bir anayasanın yapılması gerektiğini söyledi. 

Muharrem Orucu’nun bitmesiyle birlikte birçok cemevi, aşure pay etmeye devam ediyor. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Döşemealtı Şubesi’nin düzenlemiş olduğu aşure lokmasına, Antalya’da örgütlü bulunan çok sayıda Alevi kurumu, demokratik kitle örgütleri ve yüzlerce yurttaş katıldı.

Arzuman Ocağı evlatlarından Şehriban Mutluer, “Bir Muharrem ayını daha sırlamanın huzuru içindeyiz. Kadimden bu yana Alevi toplumu olarak ikrarlıyız. Işık karanlığın korkutucusudur, ilmin başı ışıktır. Biz onun için her yıl, her zaman çerağ huzurunda sorgulanırız, onun ışığında yola çıkarız” dedi.

Ardından çerağ uyandırılarak gülbeng okundu.

“MADIMAK OTELİ UTANÇ MÜZESİ OLMALI”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Döşemealtı Şube Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Binali Efe, Alevilerin sorunlarının hükümet tarafından yok sayıldığına dikkat çekerek, cemevlerinin ibadethane statüsünde kabul edilmemesini eleştirdi.

Madımak Oteli’nin utanç müzesi olma talebini dile getiren Efe, “Hacı Bektaş Veli Dergâhı şu an müze statüsünde. Biz oraya bir dönem para vererek giriyorduk. Dünyanın hiçbir tarafında insanların inanç merkezleri olan bir yerin müze olması veya devlet tarafından kontrol edilmesi söz konusu olamaz. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir handikap böyle bir çıkmazdayız. Sivas’ta Madımak otelinde bir katliam oldu. O otelin üzerine her ne kadar müze yazdılarsa o müzenin İslam tarihi içerisinde en hunharca canlı canlı yakılan insanlarımızın ebedi olarak orada örnek teşkil etsin diye biz isminin utanç müzesi olması için yapmış olduğumuz girişimlerde şu ana kadar herhangi bir gelişme olmadı” dedi.

AKP’nin köyleri dolaşarak Alevi dedelerini maaşa bağlama teklifine de değinen Efe, “Alevi asimilasyonları maalesef devam ediyor. Birçok yerde köylere giderek köydeki muhtarları tehdit ederek, insanları tahakküm altına alarak, korkutarak ‘sizin köyünüze hizmet etmeyeceğiz, buraya cami yaptıracağız, ondan sonra hizmet vereceğiz’ diyorlar. Bu şekilde bir sürü tehditler alıyoruz” diye konuştu.

“ALEVİLER DEMOKRATİK BİR ANAYASA İSTİYOR”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de yaptığı konuşmada, Alevilerin yıllardır vermiş olduğu mücadeleye değindi.
Alevilerin eşit yurttaşlık hakkına kavuşmaları için demokratik bir anayasaya ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Geçmez, “Türkiye’nin eşit yurttaşlık kavramına kavuşabilmesi, demokratik bir anayasaya kavuşabilmesi, hukuki zemin içerisinde demokratik bir anayasa ile taçlandırılmasını istedik. Alevilerin tarihteki bütün talepleri bu oldu. Devletin bütçelerinin belli bir gruplara aktarılması, onların diğerlerinden üstün tutulması kabul edilecek bir şey değil. Bu devleti birlikte kurduysak bu devletin geleceğini de birlikte kurmak zorundayız. Bunun yolu da demokratik bir anayasadır” dedi.

HÜKÜMETE TEPKİ

ÇEDES protokolü kapsamında okullara imam atanmasına ve Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın izlediği politikalara ilişkin de konuşan Ercan Geçmez, şunları söyledi:

“Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı cemevlerini ibadethane kabul etmiyor. Siz kimsiniz? Aleviler ‘bizim ibadethanemiz cemevidir’ diyor sen kim oluyorsun niye Aleviler adına böyle bir cümle kuruyorsun? Biz buna karşıyız! Bizi bize öğretme, bizim inanımızı yasal bir güvence altına alın. Aleviler zorunlu din derslerine yıllardır karşı çıkıyorlar, bunu diyen Alevilere söylemediklerini bırakmadılar. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden davalar kazandık. Türkiye’de bir sürü dava kazandık, hiçbirini uygulamadılar. 5 tane daha seçmeli din dersi getirdiler. O da yetmiyormuşçasına ÇEDES adı altında okullara bir din eğitimi daha başlattılar. Türkiye’nin en büyük holdingi olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bunu havale ettiler. Diyanet İşleri Başkanlığı yaz tatilinde okullara müftü imam atıyor ve bu çocuklara ders vermeye başlıyor. İşte biz buna karşıyız.”

Konuşmaların ardından Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği Eşit Başkanı Zakir Süleyman Demir ve Mahir Uygur ve Songül Efe deyişler ve nefesler söylediler. Ardından Karatepe köyü Semahçıları deyişler ile birlikte semahlarını döndü. Okunan gülbenglerden sonra lokmalar pay edildi.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA


Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top