PİRHA- Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) tarafından Varto’da ‘Yolda birlik buluşması’ düzenledi. Buluşmada PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe “Devlet bu sefer Aleviliği bitirme noktasında çok organize. Aleviliği kendi içinden devşirdikleri işbirlikçilerle asimile etme projesine geçildi” dedi. Erçe ekledi: bizler daha çok örgütlenerek güçlenelim!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi tarafından Varto’da ‘Yolda birlik buluşması’ düzenlendi.

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, PSAKD Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş, Baba Mansur Ocağı evladı Fadime Sertkaya, Kureyşan Ocağı evladı Doğan Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Yolda birlik buluşması’na çok sayıda yurttaş katıldı.

ERÇE: ALEVİLİĞİ KİMLİKSİZLEŞTİRME POLİTİKASI UYGULANIYOR

Bir konuşma yapan PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, Aleviliğin binyıllardır bitirilmek istendiğini ve her dönem bir çıban olarak görüldüğünü belirterek, “Yüzlerce yıldır seferler düzenleyip projeler uyguladılar. Maraş, Sivas ve Dersim gibi katliamlara uğradık ama Aleviliği yok edemediler. Bir inanç yaşıyorsa o inancı sürdürenler de yaşayacaktır. Devlet bu sefer Aleviliği bitirme noktasında çok organize. Aleviliği kendi içinden devşirdikleri işbirlikçilerle asimile etme projesine geçildi. Cemevlerine ‘ihtiyaçlarınız nedir giderelim’ diyerek bütün köyleri gezdiler. Taleplerimizi unutturmak istediler. Aleviliği kimliksizleştirme politikası uygulanıyor. Bu aklı, devlete içimizdeki işbirlikçiler veriyor. Biz Aleviyiz, bizi teslim alamayacaksınız. Üç kuruşa inancını, felsefesini satanlar olabilir ama bizler daha çok örgütlenerek güçlenelim” dedi.

“ALEVİLERİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTİYORLAR”

Daha sonra söz alan PSAKD Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş ise, “Tekçi bir anlayışla karşı karşıya olduk. Bizler bütün ötekileştirilenlerle birlikte mücadele ettik. Zalimler karşısında her zaman Pir Sultanlar oldu. Alevileri karşı karşıya getirerek Aleviliği bitirmek istiyorlar. Çok tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız. Bunun karşısında birlikte durarak örgütlü olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yolda birlik buluşması, yurttaşların panelistlere sordukları sorularla sona erdi.

PİRHA/VARTO

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top