AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Madımak Katliamı hükümlü failini serbest bırakma kararına Pir Sultan Abdal kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi sert tepki gösterdi. Açıklamada, “Bu kararı verenler katliamlara arka çıkıp katilleri ödüllendirmekte olduklarının farkına varmalı ve bir an önce bu kararlarından dönmelidirler” dedi. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Temmuz 1993’te 33 kişinin yakılarak katledilmesine ilişkin Sivas Katliamı davasında idama mahkûm edilen Hayrettin Gül’ün ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilen cezasını “sürekli hastalık” gerekçesiyle affetti.

Erdoğan’ın, katliam failini/hükümlüsünü affetmesine tepkiler yükseliyor.

Pir Sultan Abdal kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi yazılı bir açıklama yaparak, “Madımak’ta vicdanlar bir kez daha yıkıldı” dedi.

Bu kararı tanımadıklarını ve protesto ettiklerini belirten PSAKD Genel Merkezi, “Bu kararla katiller devlet eliyle aklanırken, vicdanlar kanamaktadır. Sivas’ın katilleri hesap verecekler” ifadesini kullandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gece kararnamesiyle Madımak katillerinden Hayrettin Gül’ün tahliyesine karar verdi. Hayrettin Gül, ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış 33 aydın ve sanatçının, 2 otel çalışanının katilidir. Bu kararı tanımadığımızı ve şiddetle protesto ettiğimizi belirtmek istiyoruz.
Bu kararla katiller devlet eliyle aklanırken vicdanlar kanamaktadır.

“ŞERİAT DEVLETİ KURMAK İSTEYENLERİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜLMEKTEDİR”

Laik Türkiye Cumhuriyetini yıkıp şeriat devleti kurmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürülmektedir. Bu kararı verenler katliamlara arka çıkıp katilleri ödüllendirmekte olduklarının farkına varmalı ve bir an önce bu kararlarından dönmelidirler. Katillerin serbest olduğu bir ülke istemediğimizi bir kez daha buradan ifade ediyoruz.

“HER TÜRDEN GERİCİLİĞE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ”

Zorunlu din dersi dayatmasının kalıcılaştırıldığı, okullara imam atamanın adı olan ÇEDES projelerinin uygulamaya konulduğu bir ülkede şeriat adına daha fazla katliamlar yapılmayacağını kimse söyleyemez. Bundan dolayı gerici eğitimin yerine laik eğitimin verilmesinin katliamları da önleyeceğini bilerek her türden gericiliğe karşı mücadelemizi adalet yerini bulana kadar devam edeceğiz.

“DURUŞMADAN ZAMAN AŞIMI ÇIKMA OLASILIĞI BU KARARLA ARTTI”

Firari sanıklar için açılan davanın 30. yılındayız ve önümüzdeki günlerde bu duruşmadan zamanaşımı çıkma olasılığı bu kararla artmıştır. Bizler insanlık suçlarında zaman aşımı olamayacağını tüm halkımızın vicdanına seslenerek bir kez daha yineliyoruz. Sivas’ın katilleri hesap verecekler!”

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top