AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Hayrettin Gül’ün cezasını kaldırmasının katliamı meşrulaştırmak olduğuna vurgu yapan 17+Alevi Kadınlar, “33 canımızın ölümüne neden olan ve 30 yıldır adalet bekleyişi içinde yakınları olarak bu affı asla kabul etmiyoruz ve failleri asla affetmiyoruz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2 Temmuz 1993’te 33 kişinin yakılarak katledilmesine dair açılan Sivas Katliamı davasında idama mahkum edilen Hayrettin Gül’ün ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilen cezası, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ‘sürekli hastalık’ gerekçesiyle kaldırdı.

Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara tepki gösteren 17+Alevi Kadınlar, bu affın mahkumun sağlığından çok katliamın siyasi bir affı amaçladığını akıllara getirdiğini belirtti.

“KATLİAMIN SİYASİ AFFI AMAÇLANIYOR”

“Siz affetseniz, biz affetmeyiz! Tarih affetmez!” başlığıyla yayımlanan 17+Alevi Kadınlar açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Madımak Katliamı failleri için kullandığı ikinci af yetkisi olduğu hatırlatılarak, “Cezaevinde çok sayıda ağır hasta hükümlü bulunmasına rağmen, daha önce de af yetkisinin, Madımak katliamı sorumlularından ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen Ahmet Turan Kılıç için kullanmış olması, bu affın mahkûmun sağlığından çok katliamın siyasi bir affı amaçladığını akıllara getiriyor. Madımak katliamının asli faili olarak 2003’ten beri cezaevinde  bulunan 78 yaşındaki Hayrettin Gül’ün ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazı bu siyasi af ile sadece 20 yıla düşürülmüş olacak” ifadeleri kullanıldı.

“KABUL ETMİYORUZ, ASLA AFFETMİYORUZ”

Madımak faillerinin affedilmesinin katliamı meşrulaştırmanın bir yöntemi olduğunun belirtildiği açıklamanın devamında, adalet bekleyişi içerisinde olanların bu affı kabul etmeyeceği vurgulanarak, “Cezaevlerinde hasta mahpusların bazılarına uygulanmayan affın katliam faillerine uygulanması, yargının da, devlet erkanının da eşitlik anlayışını bir kez daha gözler önüne serdi. Eşitsizliğin yanı sıra, Madımak katliamına özel 1993’den bu yana devletin yargı sistemi şeffaf bir soruşturma ve kovuşturma sürdürmemekte ısrarcı ve katliamın faillerini çeşitli gerekçeler ile affetmeyi odağına almış, Alevilere karşı sistematik ayrımcılığı sürdürmekte. Faillerin ödül niteliğinde affedilmesi katliamı meşrulaştırmanın başka bir yöntemidir. 33 canımızın ölümüne neden olan ve 30 yıldır adalet bekleyişi içinde yakınları olarak bu affı asla kabul etmiyoruz ve failleri asla affetmiyoruz. Onları affedenleri de” denildi.

PİRHA/İSTANBUL

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top