AKP hükümetinin okullara imam atamasına tepki gösteren Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, “AKP iktidarı kendi ideolojisi doğrultusunda dindar ve kindar nesil yetiştirme projesinin hayata geçirmek için insan haklarına aykırı tüm uygulamaları yaşama geçirmeye çalışıyor” dedi.

AKP iktidarında eğitim politikaları, büyük oranda dini eğitim ve ‘tek din-mezhep’ önceleyerek oluşturuldu. Öğrencilerin ve velilerin tercihlerini görmezden gelen eğitim politikaları nedeniyle dini eğitimin ağırlığı, hemen her yıl katlanarak arttı.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imzalanan, ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES)’ kapsamında okullara ‘manevi danışmanlık’ hizmeti adı altında imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı atanıyor. İlk olarak Eskişehir ve İzmir’de okullara atamalar yapılırken, proje kapsamında tüm illere buna benzer atamaların yapılması planlanıyor. Projeye eğitimciler, veliler ve demokratik kamuoyu tepki gösteriyor.

Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) Antalya Şube Başkanı Tülin Koç okullara imam atanmasını PİRHA’ ya değerlendirdi.

“ZORUNLU DİN DERLERİ 12 EYLÜLÜN AKP’YE BIRAKTIĞI MİRAS”

12 Eylül darbesi döneminde seçmeli olan din derslerin daha sonrasında zorunlu hale getirildiğinin belirten Koç, “Zorunlu din derslerinin dayatılması aslında AKP’nin 21 yıllık iktidarı sürecinde 4+4+4 ile şura kararlarıyla hem din derslerinin sayısını artırma hem de müfredatta dinselleşmeyi artırma toplumun tüm alanlarına kendi ideolojisi doğrultusunda dindar ve kindar nesil yetiştirme projesini uygulaması aslında hem anayasaya aykırı, hem çocuk haklarına aykırı, hem de insan haklarına aykırıdır” dedi.

“TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ BU SORUNU SAHİPLENMELİ”

Eğitimin ve toplumun dinselleştiği yetmiyormuş gibi ÇEDES projesi ile bunu okul öncesine kadar indirgenmeye başladığını ifade eden Koç, “4+4’le lise ve orta öğretimi sadece imam hatip bölümünde imam hatip sınıflara açılmaya başlandı. İlk okula çok fazla girememişlerdi sadece zorunlu din dersleri 4 sınıflarda vardı ama yetmedi, temel eğitim adı altında bunu okullarda dini eğitime dönüştürmeye çalıştılar. Bu da yetmedi bunu yasal hale dönüştürmeye çalışıyorlar” şeklinde ifade etti.

“İKTİDAR NE YASA NE ANAYASA NEDE AHİM KARARLARINI TANIYOR”

İktidarın yasa tanımadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulamıyor ama tazminat ödüyor diyen Koç, “Korku İmparatorluğu da yarattılar, hukuk tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Vatandaş yasal olarak gidiyor dilekçesini veriyor bir karşılığı olmuyor, hukuka başvuruyor, uygulaması olmuyor. O anlamda da biraz insanlarda hani ne yaparsak yapalım değiştiremiyoruz mantığı var” dedi.

“FİLLİ VE MEŞRU TEMELDE MÜCADELE YÜRÜTMELİYİZ”

Yaşanan hukuksuzluğa karşı mücadeleden vazgeçmemek mücadeleyi bırakmamak gerekiyor diyen Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, saldırıların karşısında çok boyutlu mücadele alternatif olarak artık basın açıklamaları ve mitinglerin ötesine geçilmesi gerektiğini vurguladı.

AKP’nin eğitimi bu kadar sahiplenmesinin kendi toplumunu yaratmaya dönük bir çalışma olduğunun altını çizen Koç, “AKP toplumu dinselleştirerek biat eden şükreden bir toplum yaratmanın temelinde kendi siyasal ideolojik iktidarını daha kalıcı hale getirmeye bu noktada sınır tanımayan, yasa tanımayan, hukuk tanımayan şekilde hareket etmesinin temelinde bu yatıyor. Çünkü artık son günlerde gelen zamların kader olduğu yoksulluğun kader olduğu cennete gitmenin yolunun şükretmekten geldiğini falan duymaya başladık” dedi.

“MÜCADELEYİ BIRAKMAMAK GEREKİYOR”

Bu gelişmelerin ciddi anlamda kendilerini kaygılandırdığını ifade eden Koç sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hem çocuklarımızın geleceğini hem bu ülkenin geleceğini hem de bu toplumda barış içerisinde bir arada yaşam kültürünü ortadan kaldıracağı için kaygılıyız. Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız, bu ülkede çağdaş, laik, demokratik, bilimsel bir eğitim için bu ülkeye vergi veriyoruz Bu en temel insan hakkıdır, eğitim hakkı en temel insan hakkıdır. Bu çocuk haklarında da var, insan haklarında da var” dedi.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top