Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılarak düşürülmesine tepki gösteren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Erdoğan, “Bu karar tüm insanların vicdanında kara bir leke olarak sunulmuştur. Çünkü insanlık suçu affedilecek bir suç değildir” dedi.

Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te 33 aydının yakılarak öldürülmesine ilişkin davada mahkeme heyeti davanın düşmesine karar verdi.

Alevi kurumları, siyasi partiler, milletvekilleri ve hak savunucuları başta olmak üzere toplumun büyük bir kesiminden karara ilişkin tepkiler yükseliyor.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Erdoğan, konuya ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“SİVAS MADIMAK KATLİAM DAVASI TEK ADAMIN TALİMATIYLA ZAMAN AŞIMINA UĞRATILDI”

Son zamanlarda gerçekleşen bir insanlık dramına, bir insanlık suçuna karşı mahkemenin vermiş olduğu kararın insanların vicdanlarında çok büyük yaralar açtığını belirten Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Erdoğan, “Sivas davasının 30 yılını tamamlamasından dolayı görülen davanın mahkeme heyetinin kendi görüşleri doğrusunda vermiş olduğu bir karar değil, tek adamın ağzından çıkan bir talimatla davanın zaman aşımına uğratılmasına karar verilmiştir” dedi.

Bu kararın tüm Alevi canların, ilerici, aydın düşünceye sahip tüm insanların vicdanında kara bir leke olarak kalacağını ifade eden Erdoğan, “İnsanlık katliamında, insanlık dramında zaman aşımının olmayacağını bütün nesille bilir ve böyle kabul eder. Çünkü insanlık suçu affedilecek bir suç değildir” diye konuştu.

 “FAİLLER BELLİ OLDUĞU HALDE MAHKEMEYİ SONUÇLANDIRMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GETİRİLMEDİ”

Sivas Katliamı sanıklarının failleri belli olduğu halde aranan sanıkların mahkemede olmayışından dolayı davanın ileri tarihlere ertelenmesi ve yurt dışından talep edilen sanıkların Türkiye’de idam var gerekçesiyle iade edilmemesinin anlaşılır bir durum olmadığını ifade eden Erdoğan, “Türkiye’de idam yasasını kalkmasından sonra tekrar taleplerin yerine getirilmesi gerekiyordu. Sanıkların iade talepleri yurt dışında ve özellikle Almanya’da olan sanıkların hiç birisinin iadelerini söz konusu olmadı” şeklinde ifade etti.

SANIKLARI İADE ETMEYEN ALMANYA’NIN DA BU İŞİN İÇİNDE ELİ OLABİİLİR”

Erdoğan, “Burada insan aklına bir düşünce, bir soru işareti geliyor Almanya’nın da acaba bu işin içinde bir parmağı mı var? Hitler döneminde yaşananlardan dolayı, bunlarla yüzleşip hesaplaşmış bir devlet, ama Sivas Madımak Katliamı sanıklarını iade etme konusuna vurdumduymaz bir şekilde iadelerini yapmıyor” diye konuştu.

“İnsanlık dramını, bir katliamın failler de belli olduğu halde yürütülen davanın 30 yıl sürmemesi gerekirdi” diyen Erdoğan, “Adil ve adaletli bir ülkede adalet kendi mekanizmalarını iyi çalıştırabiliyorsa, orada vicdana sahip insanlar oturuyorsa, bu mahkemelerin bu olayları bir an önce karara bağlayıp, failleri cezalandırması gerekirdi. Cezalandırılmalı ki ileriki dönemlerde bir daha bu tür katliamlara maruz kalmayalım. Bunun örneği geçmişte Maraş’ta ve Çorum’da yaşandı. Maraş ve Çorum katliamlarının sonuçları ve failleri cezalandırılmadı, bunlar da süreç içerisinde zaman aşımına uğradı” dedi.

“SONUNA KADAR BU DAVANIN TAKİPCİSİ OLACAĞIZ”

Biz bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız diyerek dayanışma ve mücadeleye vurgu yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Erdoğan, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı:

“Alevi örgütleri olarak insanlık suçuna karşı mücadele veren tüm örgütlerle, tüm yapılarla birlikte mücadele vereceğiz. Gelecek nesillerin benzer katliama maruz kalmaması için biz mücadelemizi sürdüreceğiz, bunun takipçisi olacağız. İnsanlık suçu işleyen herkesi de buradan lanetliyorum.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top