Bodrum Cemevi Başkanı Cem Yalçın, Sivas Madımak Katliamı davasında uygulanan zaman aşımı kararına tepki göstererek, “İnsanlığın geldiği değerler bütünü ve toplum vicdanı karşısında ne adildir ne de meşrudur” dedi.

33 aydın, sanatçı ve yazarın yakılarak katledildiği Sivas Katliamına ilişkin firari üç sanık hakkında süren davanın duruşmasında savcı, zamanaşımı uygulanarak davanın düşmesini talep etti. Mahkeme heyeti, davanın düşmesine hükmetti.

Madımak Katliamının firari sanıkları Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın son duruşması zamanaşımı gündemiyle Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, kaçaklık durumunun zamanaşımı süresini etkilemeyeceğini ileri sürerek üç firari sanık hakkında zamanaşımı uygulanarak davayı düşürdü.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği ve Cemevi tarafından yapılan açıklamada zaman aşımı kararına tepki göstererek insanlığa karşı işlenen katliamlarda zaman aşımı olmayacağı kaydedildi.

“TOPLUM VİCDANINI YARALAMIŞTIR”

Kurum adına açıklamayı okuyan Bodrum Cemevi Başkanı Cem Yalçın, zaman aşımı kararının insani değerleri önceleyen tüm toplumsal kesimleri yaraladığını belirterek, “Sivas Katliamı ile ilgili yıllardır haykırarak ve altını çizerek  “Sivas Katliamı Bir İnsanlık Suçudur”, “İnsanlık Suçu Zamanaşımına Uğramaz, Uğrayamaz” demeye de devam edeceğiz. Gel gör ki; 14 Eylül 2023 tarihinde yapılan duruşma sonunda mevcut yasalara ve usul hukukuna göre katliam davası  zaman aşımına uğradı. Bu katliam ve arkasından devam eden yargılama süreci, toplum vicdanını ve üstelik sadece Türkiye’de yaşayan insanları değil insani değerleri önceleyen tüm insanlığın vicdanını derinden yaralamıştır” diye konuştu.

“KARAR NE ADİL NE DE MEŞRUDUR”

Kararın adil ve meşru bir karar olmadığının altını çizen Yalçın, “Nasıl ki bir şeyin şeklen yasaya uygun olması, onu her zaman meşru kılmazsa Sivas davası sonucunda verilen karar da belki mevcut nitelendirmelere ve yasalara göre şeklen doğru olarak önümüze sunulsa da, insanlığın geldiği değerler bütünü ve toplum vicdanı karşısında ne adildir ne de meşrudur. Sivas Katliamı hala kanayan bir yaradır. Bir daha ve bir daha söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz ki; Sivas Katliamı bir insanlık suçudur. İnsanlık suçu zaman aşımına uğrayamaz” ifadelerini kullandı.

PİRHA/MUĞLA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top