DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılmasının ardından PİRHA mikrofonuna konuştu. Doğan, “İnsanlığa karşı işlenen bir suç devlet eliyle aklandı. Demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük mücadelesi veren tüm kesimlerin Alevileri de görür yerden, birbirlerine destek olmaları gerekiyor” dedi.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, AKP iktidarı eliyle Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılması ve faillerin affedilmesi üzerine PİRHA’ya görüşlerini aktardı.

Doğan, “ İnsanlığa karşı işlenen bir suç devlet eliyle bağışlandı, aklandı. Bize de ‘Biz bu işi icra ettik. Son tahlilde de akladık. Bilginize sunulur. Gelecekte de buna benzer şeyleri yapabilecek nitelikte bir devlet yapısındayız’ mesajını verdiler. Alevi toplumu uzun zamanadır insanlığa karşı işlenen suçların bağışlanamayacağını, zaman aşımına uğratılamayacağını söylüyor. Söylemeye de devam edecek” dedi.

“SİVAS, 12 EYLÜL’ÜN İCRA ETMEYE ÇALIŞTIĞI YAŞAM BİÇİMİNİN SONUÇLARINDAN BİR TANESİDİR”

Sivas Katliamı’nın temellerinin 12 Eylül sürecinde atıldığını ifade eden Doğan, “12 Eylül geldiğinde topluma verdikleri mesaj şuydu: “Şükreden bir toplum yaratmak zorundayız. Toplum şükretmeyi unuttu. Şükretmeyen toplum hak talep eder. Etnik kimlik, inançsal duruş talep eder noktaya gelir. Bunları unutturmak lazım.” Bunu tohumları AKP iktidarıyla meyve vermeye başladı. Sivas, 12 Eylül’ün icra etmeye çalıştığı yaşam biçiminin sonuçlarından bir tanesidir” dedi.

“ YAKAN DA DEVLETTİ, AKLAYAN DA DEVLETTİ”

2 Temmuz 1993 tarihinin Alevilerin, kimlik ve anadil mücadelesiyle ortaklaşma riskini ortadan kaldırmak için verilen bir mesaj olduğunu vurgulayan Doğan, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Onun için diri diri yaktılar. Yakan da devletti, aklayan da devletti. Aleviler önümüzdeki dönemde bu bilinçle hareket etmek zorundadır.  Bugün ÇEDES’le, Alevi Bektaşi Cemevi ve Kültür Başkanlığı’yla, Alevi Diyanetiyle devam ediyor. Alevi örgütleri ve toplumsallığı olarak süreci gözden geçirip yeni bir yol haritası belirlememiz gerekiyor.  Elbette ki bu durum 80’le başlamadı. Cumhuriyet, Alevilerin inanç olarak yokluğu, toplumsal olarak yokluğu üzerine inşa edilmiştir. Aynı zamanda Kürt kimliğinin, Kürt dilinin yokluğu üzerine kurulmuştur. Yeni yol tüm toplumsal kesimlerle buluşma temelinde oluşturmak gerektiğini söylemek isterim. Risk büyük. Bize karşı karar alırken hiçbir çekinceleri yok. İktidarlarıyla kendilerini güçlü hissediyorlar. Muhalefet de buna karşı çok ses çıkaran bir noktada değil. Mümkünse var olan tepkiyi pasifize eden bir yerde duruyorlar. Mevcut mahkeme kararlarına ve kurulan Cemevi Başkanlığı’na karşı en ufak bir tavırlarını görmüyoruz.”

“ALEVİLER DİĞER TOPLUMSAL KESİMLER TARAFINDAN YALNIZ BIRAKILIYOR”

Kadriye Doğan son olarak şunları ifade etti:

“Aleviler gerçekten mücadele hattında diğer toplumsal kesimler tarafından yalnız bırakılıyor. Bu anlamıyla demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük mücadelesi veren tüm kesimlerin Alevileri de görür yerden olmalarını birbirlerine destek olmaları gerektiğini belirtmek isterim. Tüm topluma demokrasi için mücadele de ortaklaşmayı talep ediyoruz.”

Dilan Şimşek/ İSTANBUL

İLGİLİ HABERLERİ

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top