İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Sivas Katliamı davası karanına tepki göstermek adına Türkiye Büyükelçiliği kapısına siyah çelenk bırakarak, “Madımak, toplumun kutuplaştırılması için bilinçli seçilmiş bir katliamdır” denildi.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Sivas Katliamı davasının 30. yılında zaman aşımına uğratılmasını protesto etti. Türkiye Büyükelçiliği önünde yapılan basın açıklamasında “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganları atıldı.

“MADIMAK BİR ALEVİ KATLİAMIDIR”

Basın metnini okuyan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi üyesi Sevgi Sarıtaş, katliamlarla yüzleşmemenin yeni katliamlara yol açtığını söyleyerek, “Madımak Katliamı, toplumun ayrışması, kutuplaştırılması için bilinçli seçilmiş bir Alevi Katliamdır. Yaşadıklarımız, bize bir kez daha göstermiştir ki örgütlü olmayan halklar ezilmeye, asimile olmaya, sömürülmeye ve katledilmeye mahkûmdurlar. Bizler gerçeklerle yüzleşemediğimiz sürece bu katliamlar devam edecek. Maraş, Sivas, Çorum, Dersim, Malatya katliamlarında olduğu gibi Madımak Katliamı ile de yüzleşmediği için Gazi, Ümraniye, 10 Ekim, Roboski, Suruç gibi katliamları yaşadık” dedi.

“FAİLLERİN BİLİNMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Madımak Katliamının faillerinin devlet eliyle korunduğuna dikkat çeken Sarıtaş, “Bütün bu katliamların tetikçileri ve teşvikçilerinin yerel idareciler, polis ve jandarma istihbaratı ve MİT tarafından; dolayısıyla da savcılar tarafından bilinmemesi mümkün değildir. Çünkü bu katliamların basit röntgeni bile arkalarındaki “derin devlet” örgütlenmesi ve iktidarların rollerinin olduğunu, kontra güçlerin ırkçı, şoven, radikal siyasi İslamcı çevrelerin ve partilerin iş birlikleriyle gerçekleştirdikleri, sayısız kanıtlarıyla ortadadır. Bu yüzdendir ki Sivas Katliamı’nın arkasındaki gerçek faillerin ortaya çıkarılmasının da ötesinde aynı kategoriden onlarca katliamın gerçek faillerinin ortaya çıkarılması mücadelesidir.” diye konuştu.

“BİZ BİTTİ DEMEDEN BU DAVA BİTMEZ”

Verilen zaman aşımı kararını tanımadıklarını belirten ve mücadele çağrısı yapan Sevgi Sarıtaş, şunları ifade etti:

“Biz Aleviler kimsenin inancından, kimliğinden, dilinden, kültüründen, cinsiyetinden dolayı ötekileştirilmediği, horlanmadığı, öldürülmediği, herkesin barış içinde bir arada kardeşçe yaşadığı, hakça bölüşümün esas alındığı, savaşların ve sömürünün son bulduğu kısacası inancımızda Rıza Şehri olarak tarif edilen bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu dünyayı bütün ötekiler ile birlikte inşa edeceğiz. Madımak Katliamı’nı ve insanlığa karşı işlenmiş tüm suçları unutmayacağız, unutturmayacağız, hesabını soracağız. Zaman aşımı kararını kabul etmek demek; inancımıza, direncimize, tarihsel bilincimize, Kerbela’daki Hüseyni duruşa, Enel Hakk’tan geçmeyen, Hallac-ı Mansur’a, Baba İlyas’tan Kalender Şah’a, dar ağacındaki Pir Sultan Abdal’dan günümüze, hak ve hakikat mücadelesinde inançları uğruna bedel ödeyenlere ihanettir. Unutmak; Asım Bezirci’nin kalemine, Hasret Gültekin’in bağlamasına, Nesimi Çimen’in curasına, Asuman Sivri’nin semahına, Koray Kaya’nın düşlerine ihanettir. Madımak Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız, hesabını soracağız!
Gelin canlar bir olalım… Sivas’ın Işığı Sönmeyecek!”

PİRHA/ İNGİLTERE

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top