Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılarak düşürülmesine tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Altınova Şube Başkanı Akdeniz Bölge Sorumlusu Adnan Arslan, “Bunun da siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de bu kararı tanımıyoruz. Götürebildiğimiz yere kadar götüreceğiz.” dedi.

Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te 33 aydının yakılarak öldürülmesine ilişkin davada mahkeme heyeti davanın düşmesine karar verdi.

Alevi kurumları, siyasi partiler, milletvekilleri ve hak savunucuları başta olmak üzere toplumun büyük bir kesiminden karara ilişkin tepkiler yükseliyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Altınova Şube Başkanı Akdeniz Bölge Sorumlusu Adnan Arslan, konuya dair PİRHA’ya konuştu.

“DAVAYI, ZAMAN AŞIMINA UĞRASIN DİYE BİLİNÇLİ OLARAK UZATTILAR

Davanın zaman aşımına uğraması için bilinçli bir şekilde uzatıldığını söyleyen Arslan, “Davayı bilinçli bir şekilde uzatarak 30 yıla getirdiler, zaman aşımından dolayı düşürdüler. Zaten daha önce de bugünün Cumhurbaşkanı o dönemin Başbakanı 2012 yılında yaptığı konuşmada ‘ülkemize hayırlı olsun’ demişti. O yetmedi, suçu işleyen insanları affettiler” şeklinde ifade etti.

Kırmızı bültenle aranan katilin emniyette 100 metre mesafede oturmasına rağmen bulunamadığını, öldükten sonra açığa çıktığını hatırlatan Arslan, ”Bunlar planlı yapılan şeylerdir. Biz zaman aşımını asla ve asla tanımıyoruz. Bunun arkasında duracağız. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak gidebileceğimiz yere kadar gideceğiz” dedi.

“ZAMAN AŞIMINI KARARI SİYASİ BİR KARARDIR”

Davayı Anayasa Mahkemesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmekte kararlıyız diyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Altınova Şube Başkanı Akdeniz Bölge Sorumlusu Adnan Arslan konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı:

“Çünkü bu dava çok önemli bir davadır, bir insanlık suçu işlenmiştir. Gencecik çocuklar, aydınlar, yazarlar, katledilmiş, diri diri yakılmıştır. Onun için zaman aşımını asla kabul etmiyoruz. Bunun siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de bu karar tanımıyoruz. Bunu da götürebildiğimiz yere kadar götüreceğiz, mücadelesini vereceğiz.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top