Alevi kurumlarıyla birlikte çok sayıda demokratik kitle örgütü, Sivas Katliamı Davası’nın zaman aşımına uğratılması ardından eylem kararı aldı. Ankara’da 23 Eylül Cumartesi günü Alevi kurumları ve çok sayıda sivil toplum örgütü ortak basın açıklaması gerçekleştirecek.

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993’te, Madımak Oteli’nde 33 aydının yakılarak katledilmesine ilişkin davanın son duruşmasında karar çıktı. Mahkeme heyeti, davanın düşmesine karar verdi. 14 Eylül’de görülen duruşmada savcı, 30 yıllık zamanaşımı süresinin 2 Temmuz’da dolduğunu söyleyerek üç firari sanık hakkında zaman aşımı uygulanarak davanın düşmesini talep etmişti.

Alevi kurumlarıyla birlikte çok sayıda demokratik kitle örgütü, Sivas Katliamı Davası’nın zaman aşımına uğratılması ardından eylem kararı aldı. 19 Eylül’de Ankara’da Alevi kurumları ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi bir araya gelerek bir eylem planı hazırladı. Toplantıya 50’den fazla kurum katıldı.

Alınan kararlar doğrultusunda Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 23 Eylül Cumartesi saat 17.00’de İnsan Hakları Anıt’ı önünde ortak bir basın açıklaması düzenleyecek.

ANKARA/PİRHA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top