Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültürü Cemevi Derneği Başkanı Tahsin Akpınar, Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılarak düşürülmesine tepki gösterdi. Akpınar, “Katillerin avukatlığını yapan, insanlık suçu işleyenleri affedenlerin adaletten, hukuktan, vicdandan yana bir karar vermeyeceklerinin farkındaydık” dedi.

Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te 33 aydının yakılarak öldürülmesine ilişkin yürütülen dava zaman aşımına uğratıldı. Alevi kurumları başta olmak üzere toplumun büyük bir kesiminden karara ilişkin tepkiler yükseliyor.

Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültürü Cemevi Derneği Başkanı Tahsin Akpınar, konuya ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“ZAMANAŞIMI KARARI BEKLENMEYEN BİRŞEY DEĞİLDİ”

Sivas Madımak Katliamı davasında adaletli bir karar beklemediklerini belirten Akpınar, “Zaten katillerin avukatlığını yapan, insanlık suçu işleyenleri affeden, cezaevinde yatan yüzlerce sağlık sorunu olanları affetmeyen bir anlayışın, Sivas davasında verdiği zaman aşımı kararı bizi çokta hayrete düşürmedi, beklenen bir şeydi” dedi.

Ülkede adaletin olmadığını ifade eden Akpınar, “En azından bir davada karar verirken ideolojik bir duruşunuz olsa bile bir de insanın vicdanı vardır ve insan vicdanına göre karar verir. İnsanları cayır cayır yaktılar, devlet oturdu seyretti. 30 yıldır devleti yöneten bugünkü siyasal anlayış hem onlara avukatlık yaptı hem de katilleri yakalamadığı gibi cezaevinde olan katilleri de affetti” dedi.

“ALEVİLER İÇİN HİÇBİR ZAMAN ADALET OLMADI”

Adaletin hiçbir zaman Alevi toplumunu kapsamadığını ifade eden Akpınar, şunları söyledi:

“Bu ülkede asıl sorun, ezilenlerin birleşememesi, demokrasiden, emekten, çağdaşlıktan yana olanların ortak mücadele etmemesidir. Türkiye’deki sosyal demokrat, sol-sosyalist partiler yapay gündemlerle birbiriyle didişiyor. Hızla siyasi bir irade konulması gerekiyor. Bu ülkede ezilenler örgütlü bir şekilde siyasal bir irade ortaya koymazsa bırakın Sivas’ı bundan sonra Ortadoğu’da gördüğümüz Afganistan, İran gibi bir ülkeye dönüşebiliriz.”

“EZİLENLER OLARAK SİYASAL BİR GÜÇ OLMAK ZORUNDAYIZ”

Toplumun susturulup ve yoksullaştırılarak teslim alındığını söyleyen Tahsin Akpınar, “Bu süreç böyle giderse önümüzdeki günlerde çok daha kötü acılar çekeceğiz. Onun için demokrasiden yana olan tüm güçlerin hızlı örgütlenip yaşanan haksızlıklara karşı çıkması lazım” diye de ekledi.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top