Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan, 27 Eylül’de adliye önünde Alevi kurum yöneticilerine uygulanan ters kelepçeli gözaltı saldırısına tepki gösterdi. Erdoğan, “Aleviler olarak laik ve bilimsel eğitim, eşit yurttaşlık ve  laik yaşamdan yana bir mücadele yürütüyoruz. Vermiş olduğumuz mücadele birilerinin gözünü korkutmuş olmalı ki Alevilere yönelik baskı ve zor uygulanmaktadır” dedi. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şube/Zeynep Yıldırım Cemevi Başkanı Beyhan Gün ve Şube Sekreteri Şimal Deniz’in 27 Eylül’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasını izleyen Alevi kurumların yöneticilerine ters kelepçe takılarak gözaltına alınmalarına tepkiler sürüyor.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan, Alevi kurum temsilcilerine polisin tavrını PİRHA’ya değerlendirdi.

“YAŞANAN HUKUKSUZLUĞA KARŞI GELENLERE GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR”

“Ülkemizde gün geçmiyor ki yeni gelişmelerle, yeni bir haberle karşı karşıya kalmayalım” diyen Erdoğan, “Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şube Başkanı ve yöneticileri gerekçesiz ve hukuksuz bir şekilde 7 aydır tutuklu. Mahkeme bitiminden sonra yaşanan hukuksuzluğa karşı basın açıklaması yapmak isteyen canlarımız burada polis engeliyle, baskısıyla karşı karşıya kaldılar” dedi.

“MÜCADELEMİZ BİRİLERİNİ KORKTTUĞU İÇİN GÖZALTILAR YAŞANIYOR”

Alevi yöneticilerin ters kelepçeyle gözaltına alınmasının Alevi camiasında büyük bir huzursuzluğa neden olduğunu söyleyen Erdoğan “Polis baskısıyla, polis zoruyla Alevilere bir parmak sallama mı? Ya da Aleviler gözaltına alınmak mı isteniyor? Aleviler olarak her zaman laik eğitim, laik yaşam, bilimsel eğitimden yana bir mücadele yürütüyoruz. Her nedense vermiş olduğumuz mücadele birilerinin gözünü korkutmuş olmalı ki baskı ve zor uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“DÜŞÜNCESİNİ ÖZGÜRCE İFADE ETMEK İSTEYEN HERKES GÖZALTINA ALINIYOR”

Polisin tavrının kendilerini çok üzdüğünü ifade eden Nurettin Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu olay, ülkemizde diğer toplulukların da genel anlamda yaşadığı, karşılaştığı olaylardır. Düşüncesini ifade eden, haykıran tüm bireylerin bu tür uygulamalarla karşı karşıya kaldığını görüyoruz . Mevcut siyasal iktidarın her türlü yaşam alanlarına müdahale ettiğini  görüyoruz. Baskıyla korku algısı yaratmaları anayasal bir suçtur. İnsanların hakları vardır, herkesin anayasal olarak kendini savunma hakkı vardır ve bu hakları özgürce kullanabilmelidirler.”

“HUKUKSUZCA YAPILAN GÖZALTILAR BU ÜLKENİN İMAJINI ZEDELEMEKTEDİR”

Nurettin Erdoğan, haklarının gasp edilmemesi için mücadele yürüttüklerini belirterek, “Arkadaşlarımızın özgürlükleri, hakları gasp edilmiştir. Orada yapılan hareket Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan bir harekettir ve bu da dış ülkelerde Türkiye’nin imajını zedelemektedir. Masumane bir basın açıklaması yapılacak, bundan kimler niye neden korkuyor? Neden bu baskılar, neden bu zulümler yapılmaktadır” diye sordu.

NE OLMUŞTU?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şube/Zeynep Yıldırım Cemevi Başkanı Beyhan Gün ve Şube Sekreteri Şimal Deniz’in, 27 Eylül’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutukluluklarının devamına karar verildi.

Mahkemenin bu kararına ilişkin adliye önünde açıklama yapmak isteyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe ve beraberindeki Alevi kurum temsilcileri, polis tarafından ters kelepçelenerek gözaltına alındılar.

Gözaltına alınan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, PSAKD Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Karakaya, PSAKD Genel Sekreteri İsmail Ateş, PSAKD Örgütlenme Sekreteri Ezgi Türkyılmaz, AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, Gazi Şehitleri Şube Başkanı Ferhat Aktaş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gaziosmanpaşa Şubesi Karayolları Cemevi Başkanı Hıdır Çam, PSAKD Kartal Şube Başkanı Ali Yürümez, ABF Yöneticisi Alaattin Türkoğlu, Gazi Şehitleri Şube Yöneticisi Hüseyin Ördek, kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldılar.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top