PSAKD Edremit Şubesi’nin düzenlediği 11. Edremit Pir Sultan Abdal Anma Etkinlikleri ikinci gününde panel ve konserler ile tamamlandı. PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, Alevi çocukların yoğun asimilasyona tabi tutulduğunu söyledi. Eğitim Sen önceki dönem Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise, “Şu an eğitimin hiçbir kademesinde laiklikten söz etmemiz mümkün değil” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Edremit Şubesi’nin Balıkesir’in Edremit ilçesinde bu yıl 11’incisini düzenlediği Pir Sultan Abdal Anma Etkinlikleri ikinci gün etkinliklerinin ardından son buldu. Anma etkinliği ‘Eğitimde, Yaşamda, Kimlikte Eşitsizlik’ paneli ile başlayıp Celo Boluz, Gani Pekşen ve Berivan Polat konseri ve semah eşliğinde son buldu.

“EĞİTİMDE, YAŞAMDA, KİMLİKTE EŞİTSİZLİK”

Panelde ilk yer alan isim PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe oldu. Erçe, “Laik eğitim elden gidiyor demek yanlıştır. Eğitim, hiçbir zaman tam anlamıyla laik olmamıştır. Arzu ettiğimiz eğitim sistemine ulaşamadık ancak bu dönemde okullara zorunlu kılınan din dersleri sokulduktan sonra özellikle Alevilerin çocukları yoğun asimilasyona tabi tutulmuş durumda. Gelinen aşamada din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri yetmemiş gibi bir de seçmeli din dersleri müfredata konulmuştur” diyerek eğitim alanında yürütülen dinci politikaların altını çizdi.

“YÜZ BİNLERCE ÇOCUK CEMAAT VE TARİKATLARIN ELİNE BIRAKILMIŞ DURUMDA”

Önceki dönem Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise eğitimin tarikatların eline bırakıldığını belirterek konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Eğitim piyasalaştırılması, satılığa çıkarılmasıyla paran kadar eğitim adım adım inşaa edildi. İkinci temel adım ise eğitimin dinselleştirilmesiydi. Laik eğitim Türkiye tarihi boyunca çok zarar gördü. Ama şu an eğitimin hiçbir kademesinde laik ve bilimsel eğitimden söz etmemiz mümkün değil. Bu memleketin ilericileri olarak bu uyarıları sokak sokak yapmıştık. 2010 Referandumu çok kritikti . Bu referandumun bize bir özgürlük getirmeyeceği, başta eğitim olmak üzere bütün yaşamı ve dinselleştirme ve piyasalaştırma üzerinden tek adam rejimi, siyasal islam inşaasının hızlanacağı bir adım olduğunu örgütlemeye çalıştık. Şu an yoksulluktan ve çaresizlikten kaynaklı yüz binlerce çocuk ya çocuk işçi, ya evlendirilmekle karşı karşıya ya da cemaat ve tarikatların eline bırakılmış durumda.”

“KATLİAMLAR TOPLUMLARIN ÖRGÜTSÜZ OLDUĞU KESİMLERDE YAPILMIŞTIR”

Panelde son olarak PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Hasan Gülüm konuşma yaptı. Gülüm, ” Toplum hak alma mücadelesini gösterdiğinde sistemin Gazi, Madımak, Gar ve Suruç Katliamı hamlelerini görebiliriz. Hepsinin tekabul ettiği dönem, ezilenler cephesinde mücadelenin güçlü olduğu dönemdir. Bu mücadeleyi zayıflatmaya yönelik dönemlerdir. Katliamlar toplumların örgütsüz olduğu kesimlerde yapılmıştır. En zayıf halka nerede görülmüşse katliamlar orada olmuştur” dedi.

11. Edremit Pir Sultan Abdal Anma Etkinlikleri, Celo Boluz, Gani Pekşen ve Berivan Polat konseri ve semah ile son buldu.

Dilan ŞİMŞEK- Eren GÖKTEPE / BALIKESİR

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top