Asaf Koçak Portre Karikatürleri Sergisi Ankara’da açıldı. “Sivas’ı unutmayalım!” çağrısı ile açılışı yapılan sergi 1 hafta boyunca ziyarete açık olacak.

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde katledilen Sanatçı Asaf Koçak anısına Ankara’da “Asaf Koçak portre karikatürleri sergisi” açıldı.

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapılan sergi açılışına ilgi bir hayli yoğun oldu.

“SİVAS’I UNUTMAMAK İÇİN”

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, PİRHA’ya yaptığı açıklamada Asaf Koçak’ın, Karikatürcüler Derneği’nin çok önemli bir üyesi olduğunu vurguladı. Peker, Karikatürcüler Derneği olarak ulusal ve uluslararası karikatür sanatçılarının Asaf Koçak ile ilgili çizgilerini kitaplaştırdıklarını da duyurdu. Kitapta 150 eserin görülebildiğini belirten Peker, sergide ise 65 eserin yer aldığını söyledi.

Sergiyi Türkiye’nin çeşitli illeri ve Avrupa’ya da taşımak istediklerini belirten Metin Peker, “Hedefimiz, Asaf Koçak nezdinde Sivas’ta yapılan insanlık dışı katliamı unutturmamak. Asaf Koçak benim çok yakın bir arkadaşımdı. Birlikte ortak sergilerimiz de oldu. Sivas’ı unutmamak için bütün herkes gelsin bu sergiyi görsün” diye konuştu.

14 EYLÜL’E ÇAĞRI!

Sergi açılışında konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe ise 14 Eylül’de Ankara’da görülecek Sivas Katliamı Davasını hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu çalışmaya emek veren herkese aşk olsun. Zaman aşımına uğratılamayacak bir gerçekle karşı karşıyayız.  Bu katliamın, hafızalardan silinmesine kimsenin gücü yetmeyecek. Bu yüzleşme gerçekleşmeden ülke demokratikleşemeyecek, kimse özgürleşemeyecek. Eğer Sivas’ın öncesi ve sonrası ile yüzleşemezsek bu katliamlar sonlanmaz. Onları katledenler tarih boyunca her gün lanetlenecekler. Bu ayın 14’nde çok riskli bir dava var. Madımak Davası görülecek. Ne yazık ki ‘30 yıl doldu’ denilerek zaman aşımı kararı verebilirler. İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz. Er ya da geç bizler o divanı kurup o katilleri, gerçek planlayıcıları yargılayacağız. 14’nde herkesi o duruşmaya bekliyoruz.”

PİRHA/ANKARA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top