ÇEDES ve zorunlu din derslerine karşı yapılan mitinge katılan onbinler, hep bir ağızdan “İktidar elini çocuklardan çek” çağrısıyla, “Bu meydandan bir kez daha sesleniyoruz; eşitlik, adalet, özgürlük istiyoruz. Bir arada yaşamı kurmak için laik demokratik bir hukuk devleti istiyoruz” dedi.

İzmir’de Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Alevi örgütleri ve dernekler, sivil toplum örgütleri, siyasi parti ve sendikalar; Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesinin iptali ve zorunlu din derslerinin kaldırılması talebiyle Gündoğdu Meydan’ında miting gerçekleştirdi.

BİRÇOK İLDEN KATILIM SAĞLANDI

“Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık” sloganıyla yapılan miting öncesi kurumlar, siyasi parti ve sendikalar, Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek, kortejler halinde 3 farklı koldan Gündoğdu Meydanı’na giriş yaptı. Aydın, Muğla, Manisa, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Antalya, Muğla’dan mitinge katılan binlerce kişi ÇEDES’in iptal edilmesini ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istedi.

Mitinge, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Arslan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Seher Şengüllü Yılmaz, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı (HVAKV) Ercan Geçmez, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Zeynel Abidin Koç ile Yeşil Sol Parti ve CHP milletvekilleri katıldı.

DÖVİZLER

Miting alanında “ÇEDES’e hayır. Özgürlükçü, laik, eşit, demokratik, anadilde eğitim”, “Her türlü asimilasyon son bulsun”, “Laik bilimsel eğitim demokrasinin güvencesidir”, “Okulumuzda imam istemiyoruz”, “İmamın yeri cami, öğretmenin yeri okul”, “Tarikat, cemaat hepsi kapatılacak”, “Kız okullarını açtırmayacağız. Feminist laikliği kuracağız” pankart ve dövizleri açılarak, sık sık “İktidar elini çocuklardan çek”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atıldı.

“TARİKAT DÜZENİNİ RED EDİYORUZ”

Mitingte tertip komitesi adına konuşan Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, laik, kamusal eğitim hakkı için yıllardır mücadele verdiklerini hatırlattı. “Memleketin en yoksul köylerinde okulların, ilçelerinde kamu yurtlarının kapatıldığı Aladağlar’da yoksulluktan, çaresizlikten cemaat, tarikat yurtlarına mecbur bırakılan çocukların yaşamlarını, umutlarını çalan bu karanlığı, tarikat düzenini reddediyoruz” diyen Çetin, laik ve karma eğitimi hedef alan saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi. Çetin, “Laiklik kaybedilince ilk kaybeden çocuklardır, gençlerdir, kadınlardır, emekçilerdir. Tam da bu yüzden laiklik mücadelesi emekçi sınıfın mücadelesidir. Eşit, özgür bir cumhuriyet mücadelesinde de laiklik eşitliktir, laiklik özgürlüktür, laiklik adalettir. Okul okul, sokak sokak mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

“KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Mitingte konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, laik bir eğitim, eşit bir yaşam istediklerini söyleyerek, “Laiklik demokrasi ve emek mücadelesinin bir biriyle güçlü ilişkileri vardır. Biri olmadan diğeri olmuyor. Barış olmadan hiçbir şey olmuyor. Bütün kavramları bu alandan haykırmalı, Türkiye’nin her yerine yaymalıyız. Ayrımcı politikalarla bizleri parça parça ayıranlara ve karanlığa teslim olmayacağız” dedi.

ANADİLDE EĞİTİM

Okulların açılmasına 2 hafta kala, eğitim programında köklü değişikliklerin yapıldığına dikkat çeken Kurul, zorunlu din derslerinin 2 kat arttırıldığını, buna hayır demek için mitingde olduklarını yineledi. ÇEDES’in arkasında tarikat ve cemaatlerin olduğuna işaret eden Kurul,  “Paralel bir eğitim sistemi oluşturulmak isteniyor. Buna hayır demeyecek miyiz? Milli Eğitim Bakanlığı’na sesleniyoruz’, görevini yap, karma eğitime, toplumsal cinsiyet eşitliğine dokunma. Eşitlik, demokrasi ve barış mücadelesi için buradayız. ÇEDES’e ayrılan bütçe eğitime ve yoksulluğa ayrılsın, ÇEDES protokolü geri çekilsin. Ana dilde eğitim istiyoruz” şeklinde konuştu.

“İMAM DEĞİL ÖĞRETMEN DİYORUZ”

Son olarak taleplerini sıralayan Kurul, “Taleplerimiz açık ve net. ÇEDES protokolünü iptal edin. Yeni eğitim programını iptal edin. Karma eğitim ilkesini, toplumsal eşitliği sağlayacak şekilde hayata geçirin diyoruz. Yaşamımıza dokunmayın diyoruz ve yaşamda eşitliğin koşullarını hayata geçirin diyoruz. Hiçbir çocuk öteki olmadan özgürleşsin diyoruz. Ana dilde eğitim temel insan haklarından biridir. Çocukların ana dilde eğitim görmesini sağlayın diyoruz. Bütçe hakkı bağlamında kadınları ve çocukları gözeten bütçe politikasını hayata geçirin diyoruz. Eğitimde imam değil öğretmen, manevi danışman değil psikolojik danışman, mülakat değil liyakat talep ediyoruz” dedi.

“EŞİT YURTTAŞLIĞI TOPLUMUN TÜMÜ İÇİN İSTİYORUZ”

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, eşit yurttaşlık talebini tüm toplumlar için istediklerini belirterek, “Biz Aleviler laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık istiyoruz. Ancak bunların olduğu bir ülkede hepimize barış adalet eşitlik gelir. Biz Aleviler eşit adil kardeşçe yaşam her canlının hakkıdır diyoruz. Bir arada yaşadığımız her yaşam biçiminin bu toprağın zenginliği ve güzelliği olduğunu söylüyoruz. Kendimiz için ne istiyorsak bu topraklardaki herkes için aynısını işitiyoruz. Eşitlik, adalet, özgürlük istiyoruz. Bu meydandan bir kez daha sesleniyoruz. Bir arada yaşamı kurmak için laik demokratik bir hukuk devleti istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU PROJE İLE MADIMAK GİBİ  KATLİAMLARDA BİZİ YAKANLARI YETİŞTİRMEK İSTİYORLAR”

33 aydın, sanatçı ve yazarın yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’na ilişkin firari üç sanık hakkında süren davanın duruşmasında zaman aşımı uygulanarak davanın düşmesini tepki gösteren Aslan, “Gelecek nesillerin özgür demokratik laik bir ülkede yaşamaları için devletin inançlarımızdan, kültürümüzden, dilimizden elini çekmesini istiyoruz. Bunun için bu ülkede yaşayan tüm kimliklere, inançlara, halkımıza sesleniyoruz; AKP, devlet elini inancımızdan kültürümüzden çek diyoruz. AKP bu ülkede kendine benzetemediği tüm toplumsal farklılıklara saldırıyor. Çünkü biliyor ki dayattığı karanlığı söküp atacak olanlar onlar. İktidar araştıran, sorgulayan nesli ortadan kaldırıp, kindar ve dindar bir nesil yetiştirmek istiyor. ÇEDES protokolüyle Dersim, Koçgiri, Roboski ve Madımak gibi katliamlarda bizi yakanları bu proje ile yetiştirmek istiyorlar. AKP zihniyeti bunlardan besleniyor. Bunlara karşı gelin canlar bir olalım” çağrısında bulundu.

VELİ DER Başkanı Ömer Yılmaz ise ÇEDES protokolü ile dayatılan karanlığı reddettiklerini vurgulayarak, buraya ayrılan bütçeyle, okullarda ücretsiz öğün verilmesini istedi. Ülkede yaşanan yoksulluğun eğitim ve çocuklara yansımasına dikkati çekti.

Konuşmaların ardından sanatçı Haluk Tolga İlhan’ın söylediği şarkılarla miting sona erdi.

PİRHA/İZMİR

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top