AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Madımak Katliamı hükümlüsü Hayrettin Gül’ün cezasını kaldırmasına Demokratik Alevi Federasyonu’ndan tepki geldi. FEDA, “Zindanlarda siyasi düşüncelerinden dolayı binlerce hasta tutsak Adli Tıp raporlarına rağmen tutulurken, bir katilin hasta olduğu gerekçesi ile salıverilmesi aymazlıktır” dedi. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Temmuz 1993’te Madımak otelinde 33 kişinin yakılarak öldürüldüğü katliam davasından idama mahkûm edilen Hayrettin Gül’ün ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilen cezasını ‘sürekli hastalık’ gerekçesiyle kaldırdı.

Katliam hükümlüsünün cezasının kaldırılmasına Alevi örgütlerinden tepkiler yükseliyor. Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), yazılı bir açıklama yaparak, “Pan Türkçü ve Pan İslamist iktidar, bir yandan Alevilere yeni bir bellek ve yeni bir don biçmeye çalışırken diğer yandan da Alevi Katliamı’nda suçu sabit olan ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsünü affediyor” diyerek tepki gösterdi.

“Zindanlarda siyasi düşüncelerinden dolayı binlerce hasta tutsak Adli Tıp raporlarına rağmen tutulurken, bir katilin hasta olduğu gerekçesi ile salıverilmesi aymazlıktır” diyen FEDA şu açıklamayı yaptı:

“AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2 Temmuz 1993’te 33 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Katliamı davasında idama mahkum edilen Hayrettin Gül’ün ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilen cezasını ‘sürekli hastalık’ gerekçesiyle kaldırdı.

Pan Türkçü ve Pan İslamist iktidar, bir yandan Alevilere yeni bir bellek ve yeni bir don biçmeye çalışırken diğer yandan da Alevi Katliamı’nda suçu sabit olan ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsünü affediyor. Tamda Sivas Katliamı’nda henüz 18 yaşındayken katledilen Nurcan Şahin’inin babası Mahmut Şahin Hakk’a yürürken katili affediliyor.

“ERDOĞAN, KÜRTLERİN VE ALEVİLERİN KATİLLERİNİ CEZASIZLIKLA ONURLANDIRMIŞTIR”

Zindanlarda siyasi düşüncelerinden dolayı binlerce hasta tutsak Adli Tıp raporlarına rağmen tutulurken, bir katilin hasta olduğu gerekçesi ile salıverilmesi aymazlıktır. Daha önce Sivas davası sanıklarından Ahmet Dede’yi, Mayıs seçimleri öncesinde Hizbullah sanıklarını bıraktıran Erdoğan, Hayrettin Gül’ü de bıraktırarak Kürtlerin ve Alevilerin katillerini cezasızlıkla onurlandırmıştır.

“BİZ AFFETMEYECEĞİZ!”

Ülkede düşüncesinden dolayı onbinlerce tutsak, yüzlerce aydın, yazar, gazeteci ve sanatçı, halkın özgür iradesi ile seçtiği milletvekili ve belediye başkanları cezaevlerinde açıkça işkence altındayken, katil olduğu mahkemelerce suçu sabit görülenleri affetseniz de biz affetmeyeceğiz.
Herkesi evrensel hukuka davet ediyor, çifte standarttan vazgeçmeye çağırıyoruz.”

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top