PİRHA- AKP hükümetinin asimilasyon politikalarını yürüten Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın dedeleri maaşa bağlama çağrısına tepki gösteren DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, “Pirlerimizin, dedelerimizin buna tenezzül etmemesi gerektiğini çok net bir şekilde söylüyoruz” dedi. Doğan, hükümetin Alevileri içten fethetme çabasında olduğuna işaret etti. 

Türkiye’de Alevi inancının hala devlet tarafından tanınmadığı bir süreç yaşanıyor. Alevi toplumunun, zorunlu din dersinin kaldırılması, cemevine ibadethane statüsü verilmesi, eşit yurttaşlığı içeren yeni bir anayasanın yapılması, Alevilere karşı işlenen nefret suçlarının açığa çıkarılması ve nefret suçlarının önüne geçilmesi için hukuki tedbirlerin alınması, Alevilere karşı yapılmış kıyım, katliam ve asimilasyon uygulamalarıyla yüzletilmesi, gerek kamu kaynaklarının ve gerekse kamu kadrolarının liyakat, adalet ve eşitlik ilkelerine göre dağılımının sağlanması gibi temel talepleri var. Ancak bu talepler hükümet tarafından yerine getirilmiyor, mahkeme kararları tanınmıyor.

Neredeyse tüm Alevi örgütleri, “Alevi Diyaneti” olarak adlandırılan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na ve üstelik de Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulmasına büyük tepki gösterdi.

İki yıldır yüzlerce cemevini dolaşarak liste tutan, Aleviliği bir inanç olarak görmeyen ve kültürel bir ögeye indirgeyen AKP hükümeti, şimdi ise bir ekip oluşturup Alevi köylerini, cemevlerini ve dernekleri dolaşarak maaşlı dedeler, elemanlar arıyor.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Alevilerin yeni Diyaneti olma yolunda ilerleyen Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı tarafından görevlendirilen kişilerin köyleri gezerek ‘dedeleri maaşa bağlama’ teklifine tepki gösterdi.

Doğan, “Alevi köyüne cami yapmaya benzemiyor. Çünkü camiye gitmeyebiliyorsun, farklı değerlendiriyorsun. Ama sesiyle, duygusuyla Alevi toplumunun mekanlarına öyle bir düşünce dünyası gönderiyor ki kendi içinden fethediyor. Özünden uzaklaştırıyor ve mevcut Diyanet işleri bünyesine katmak için bir çaba içindeler. Özünden uzaklaştırıp bu inancı başka bir inancın mezhebi gibi göstermeye çalışıyorlar” dedi.

“ALEVİLİĞİ İÇTEN FETHETME VE ASİMİLASYON PROGRAMI”

Doğan, ‘dedeleri maaşa bağlama’ teklifinin AKP döneminde toplumun en yoksul olduğu süreçte gerçekleştiğine dikkat çekerek “Aleviliği içten fethetme ve asimilasyon programı bu yöntemle uygulanmaya çalışılıyor. Köylere giden kişiler toplumun anormal derecede yoksullaştığı, insanların ekmeğe muhtaç edildiği dönemde para vaadiyle gidiyorlar. Sadaka kültürüyle insanları içeriden devşirerek Aleviliği özünden uzaklaştırmak istiyorlar” dedi.

“ALEVİ TOPLUMU TARAFINDAN REDDEDİLMESİ GEREKİYOR”

DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tehlikenin boyutları oldukça büyük. Cem erkanları toplumsal meclislerdir. Aleviler, toplumsal yaşamı bu meclisler üzerinden yürüten bir topluluktur. Kendi felsefesini yaşatmak yerine devlete bağlanırsa cem erkanında devletten gelen bildirilerle devlete hizmet eden bir din olacaktır. 4 kapı, 40 makam felsefesiyle yaşatmaya çalıştığımız bu inancı olmaması gereken mecralara götürmek gibi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Alevi toplumu tarafından kesinlikle reddedilmesi gerekiyor. Alevi inancına hizmet etmiyorsa bunun bir düşkünlük olduğunu yüksek sesle vurgulayıp pirlerimizin, dedelerimizin buna tevessül etmemesi gerektiğini çok net bir şekilde söylüyoruz.”

Devrim FINDIK- Dilan ŞİMŞEK / İSTANBUL

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top