“Laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık” talebi ile İzmir’de yapılacak mitinge Denizli halkından da destek geldi. Yapılan basın açıklamasında okullardaki dinci yapılanmaya dikkat çekilerek “İzmir mitingi bir başlangıçtır. 16 Eylül yurtseverlerin ayağa kalkması gereken bir gün olmalı. Bütün yurttaşlarımızı bu mitinge buluşmaya çağırıyoruz” denildi.

Eğitim Sen, Veli Der ve Alevi örgütlerinin öncülüğünde 16 Eylül’de İzmir’de, “ÇEDES’e hayır. Laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık” mitingi düzenlenecek. Gündoğdu meydanında saat 17:00’de yapılacak mitinge çağrı amacıyla Denizli’de de basın açıklaması düzenlendi. Miting için Ankara’dan İzmir’e yola çıkan yürüyüş ekibinin ikinci durağı Denizli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevremi seviyorum değerlerime sahip çıkıyorum” (ÇEDES) projesinin iptal edilmesi için çok sayıda yurttaş bir araya geldi.
Can Doğan parkında buluşan yurttaşlar, “ÇEDES’e hayır” pankartı açarken “Parasız, laik, bilimsel eğitim. Diyanet, elini okullardan çek. Zorunlu din dersi kaldırılsın” sloganlarını attı.

“EĞİTİM ALANI RİSK ALTINDA”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, yaptığı açıklamada, güçlü bir özgürlük özleminin olduğunu belirterek “Bu birlikteliğin daha büyüğünü 16 Eylül’de İzmir’de yapacağız. Etkin yurttaşlar olmak için buradayız. Aklımızı iktidara teslim etmemek için buradayız. ‘Birleşirsek kazanırız’ diyoruz. Ama eğitim alanı risk altında. Karma eğitim ilkesi MEB tarafından ihlal ediliyor. Çocuklarımız tarikatlara götürülmek isteniyor. Enes Kara’nın çığlığı, Gülistan Doku’nun çığlığı buradadır. O yüzden bugün hep birlikteyiz” diye konuştu.

“ÖTEKİLER İÇİN EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe ise şu konuşmayı yaptı:
“Biz ‘eşit yurttaşlık’ derken sadece bir kesim için seslenmiyoruz. Pazarda yerlerden meyve toplayanlar ile saraylarda lüks içinde yaşayanlar arasındaki eşitsizliğe vurgu yapıyoruz. Bütün ötekiler için eşit yurttaşlık istiyoruz. Biz istiyoruz ki yoksul ailelerinin çocukları da bilim insanı olsun. Okullarda çocuklarımızı eğitimcilere teslim etmek istiyoruz. Dün olduğu gibi Fetullahçı cemaatlerde olan ‘abla ve abiler’ gibi bugün de gerici örgütlerin militanları, okullarda olsun istemiyoruz. Barış içerisinde, laik, demokratik bir eğitim olsun diye yollara düştük. Eğer bu ülke karartılırsa ki karartılıyor o zaman inancı, cinsiyeti, milliyeti farklı herkes karanlıkta kalacaktır. O nedenle her birimiz bir mum yakmalıyız. Biz Alevi kurumları yıllardır zorunlu din derslerine karşı çıktık ama bunun tek başına olamayacağının farkındayız. O nedenle 16 Eylül’de yapılacak miting çok önemli. Kimse kendini bu ülkede öteki görmemeli. Alevi de Kürt de kendini öteki görmemeli. Daha da yollarda olacağız. İzmir mitingi bir başlangıçtır. 16 Eylül yurtseverlerin ayağa kalkması gereken bir gün olmalı. Bütün yurttaşlarımızı bu mitinge buluşmaya çağırıyoruz. Bu ülkede düşüncelerinden dolayı binlerce hapiste yatan insan varken Madımak’ı yakanlar serbest bırakılmakta. Denizli halkı ile buluşmak istiyoruz.”

PİRHA/ANKARA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top