Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat ve Alevi kurum yöneticileri 14 Eylül’de görülecek Sivas Katliamı davası öncesinde açıklama yaparak insanlığa karşı işlenen suçların ülke tarihinde kara bir leke olarak kalmaya devam edeceğini kaydettiler.

Sivas Katliamı Davası’ 13 Mart 2012’de mahkemenin davayı zaman aşımından düşürmesiyle kapandı. Tekrar tekrar açılan davalarla Sivas Katliamı’nın “insanlığa karşı işlenen suç” kabul edilmesi talep edildi. 30’uncu yılda  davanın zaman aşımına uğradığı tespiti yapılacağı iddia ediliyordu. Davanın son duruşması 14 Eylül 2023’e ertelendi.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’nde 33 kişinin yakılarak katledilmesine dair firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karakaş hakkında devam eden davanın son duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Sivas Katliamı davası öncesinde Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, mecliste açıklama yaptı. Açıklamaya Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Sekreteri Özgür Kaplan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri İsmail Ateş, yöneticileri Ezgi Türkyılmaz, Cafer Koluman ve eski milletvekili Kamil Ateşoğulları katıldı.

“İKTİDAR BU SUÇU ÖRTMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR”

Fırat, Sivas Katliamının insanlığa karşı işlenmiş olduğunu hatırlatarak, iktidarın bu suçu örterek zaman aşımına uğratmak istediğini kaydederek, “Yarın, Madımak katliamının davası var. 2005 yılında Türk Ceza Kanunu’na giren insanlığa karşı suçlar kapsamında değerlendirilseydi davanın zaman aşımı diye bir durum olmayacaktı. Açıkça insanlığa karşı suç işlenmiştir. İktidar, bu suçları örtbas etmek için elinden geleni yapmaktadır. Ne yaparsanız yapın, insanlığa karşı işlenmiş olan bu suçun sorumluluğundan kurtulamazsınız. Bu kara leke hiçbir zaman peşinizi bırakmayacaktır” dedi.

PİRHA/ANKARA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top