Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılmasına ilişkin konuşan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Avukat Ali Bozan, verilen kararla Alevilerin kendi inançlarını diledikleri şekilde bu coğrafyada yaşayamayacaklarının bir mesajı verildiğini ifade ederek, “Zaman aşımı esasen bu ülkede yaşayan Alevilere yönelik sistemli saldırıların bir parçasıdır” dedi. 

Sivas’taki Madımak Oteli’nde 33 aydının yakılarak katledilmelerinin üzerinden 30 yıl geçti. 30 yıldır insanlık suçuna karşı işlenmiş katliam davasında mahkeme heyeti firari sanıklar Eren Ceylan, Murat Karataş ve Murat Sonkur yönünden zaman aşımı gerekçesiyle davanın düşürülmesine karar verdi.

Karara tepkiler çığ gibi büyürken Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Avukat Ali Bozan, zaman aşımı kararını PİRHA’ya değerlendirdi.

“CUMHURBAŞKANI’NIN KARARI MAHKEME ÜZERİNDE BASKI KURDU”

Ali Bozan, 30 yıllık dava aşamasında yaşananlara bakıldığında Alevilere yönelik saldırıların yargılama aşamasında da sürdürüldüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Madımak Katliamı hükümlüsü Hayrettin Gül’ün kalan cezasını ‘hastalık’ gerekçesiyle kaldırmasını hatırlatan Bozan, “Hasta tutsaklar cezaevinde yaşamlarını yitiriyoırke Madımak Katliamı hükümlüsü Hayrettin Gül adeta bilinçli bir şekilde davada zaman aşımı kararı verilecek tarihlere denk getirilecek bir şekilde Cumhurbaşkanı tarafından affedildi ve serbest bırakıldı. Bu kararla mahkemeye bir mesaj verildi. Mahkeme üzerinde doğrudan bir baskı kurdu. Ben Madımak hükümlüsünü serbest bırakıyorum sizler de artık bu davayı kapatın mesajı verdi” dedi.

“ALEVİLERİN BU ZİHNİYET KARŞISINDA MÜCADELE ETMESİ ŞART”

Sivas Katliamı davasının sıradan bir dava olmadığını vurgulayan Ali Bozan, bundan sonra hukuki açıdan gereken itirazların yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Madımak Katliamı’nda hakikatlerin ortaya çıkması niçin sadece hukuki mücadele vermenin yeterli olmayacağını söyleyen Bozan, mücadele vurgusu yaparak şunları dile getirdi:

“Madımak’taki ateş 30 yıldır yanıyor ve yanmaya da devam edecek. Ancak Madımak Katliamı gerçek anlamda aydınlatılırsa, bu katliamda parmağı olan herkes yargılanırsa ancak o zaman Madımak’ta yanan ateş bir nebze azalabilir. Bu anlamda sadece hukuki mücadele yetmez, Alevilerin bu zihniyete karşı mücadele etmesi, seslerini daha yüksek çıkartması gerekiyor.”

Fatoş SARIKAYA/ MERSİN

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top