Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan’ın gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor. Yazılı bir açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu, “Her türlü şiddet ve terör saldırısı kimden ve nereden gelirse gelsin şiddetle kınıyoruz” diyerek, Kadriye Doğan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi. 

İstanbul’da dün sabah saatlerinde Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, polis baskınında evinden gözaltına alındı.

Kadriye Doğan’ın gözaltına alınmasına Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

Federasyon, “Her türlü şiddet ve terör saldırısı kimden ve nereden gelirse gelsin şiddetle kınıyoruz” diyerek, Kadriye Doğan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) açıklaması şöyle:

Son bir yıldır sokakları meydanları kullanan, itirazlarını, taleplerini dillendiren ve en son 16 Eylül’de İzmir’de yapılan laik yaşam, laik eğitim ve eşit yurttaşlık mitingi sonrası Alevi kurumlarına yönelik kriminalize girişimlerine maruz kaldık. PSAKD Sarıyer Şube Başkanı ve saymanının duruşması sonrası kurum ve cemevi başkanlarımıza yönelik saldırıdan sonra dün de Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan ve PSAKD Ataşehir üyesi Halil Aksu ev baskınıyla gözaltına alınmıştır.

“GÖZALTILAR VE TUTUKLAMALAR BİZİ YILDIRAMAYACAK”

Ülkemizde demokratik siyaset yapma zemini ortadan kaldırılmış, muhalif olan herkese terörist muamelesi yapılmaktadır. Bu yaklaşım ve en son İçişleri Bakanlığı’na yapılan saldırı ülkemizi kaosa sürüklemeye yöneliktir. Her türlü şiddet ve terör saldırısı kimden ve nereden gelirse gelsin şiddetle kınıyoruz. Siyasal İslamı ülkeye rejim olarak getirmek için her türlü gerici projeler hayata geçirilirken bunlara itiraz eden laik ve demokratik yaşamdan yana olan başta Aleviler olmak üzere tüm muhalifleri yargı yoluyla dizayn etme çabası nafiledir. Çünkü bu ülkenin şeriata teslim olmaması için bizler mücadeleye devam edeceğiz. Uydurma gözaltılarınız ve tutuklamalarınız bizi yıldıramayacaktır.
Bu baskı ve sindirme politikalarınızdan bir an önce vazgeçin, gözaltına aldığınız canlarımızı derhal serbest bırakın!

PİRHA/ANKARA

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top